GMS Academic Departments

2020-21 GMS Academic Departments

  • English/Language Arts/Reading
     
    Lisa Bise - 6th
    Karyn Carpenter - 6th
    Alexis Cheke - 7th
    Angie Couto - 8th 
    Angela Leisure - 8th
    Isaac Lopez - Spanish
    Brandi Petree - 7th & 8th
    Melissa Smith - 7th Intervention
    Heather Sweet - 7th
    Lindsay Wilson - 6th Intervention
     
     
    Math
     
    Brandon Duncan - 8th & Intervention
    Camryn Fisher - 6th
    Heather Garcia - 8th & Algebra I
    Whitney Kemp - 6th
    Karl Kreusel - Intervention
    Karen Martin - 7th
    Laurie Whitley - 7th
     
    Science
     
    Jeffery Ghiglieri - 6th
    Rachel Jones - 7th
    Staci Mills - 8th
    Elizabeth Parks - 8th
    Jarrod Totman - 6th
    Laura Williams - 7th
    Social Studies
     
    *Timothy Brewer - 6th 
    Justin Fant - 7th Texas History
    Pam Futch - 6th
    Jason Logsdon - 8th U.S. History
    Timothy Petty - 7th Texas History
    Matt Young - 8th U.S. History 
     
     
    CTE & Technology
     
    Wendy Clark - Technology in Action
    Annie Dueck - Technology Elective
    Bethany Smith - Gateway to Technology
    Zac Stumbaugh - Emerging Technologies
     
    Fine Arts
     
    Corey Allen - Art
    Justin Barbee - Theater Arts
    Dawn Crnkovic - Choir
    Kathryn Hill - Art
    Ben Holmes - Band
    Michele Kahne - Band
    Emily Ross - Choir
     
    Fitness and Wellness
     
    Tim Gill
    Abigail Osthoff
    Amber Ward
    Bryan Wilson
     
    Special Education
     
    Cailin Daughtery - Math Inclusion
    James Gill - BSI
    Nicole Jones - BSI
    Candi Kaspar - BSI/Inclusion
    Gabrielle Morales - Inclusion
    Erin Pike - ELA Inclusion
    Deborah Pina - ELA Inclusion 
    Billie Robertson - BSI
    Stephanie Sampler - Inclusion
    Kimberly Williams - Life Skills/Inclusion
     
    Other
     
    Donna Dumas - AVID
    Janice Mueller - Instructional Specialist
    Heidi Ornelles - Dyslexia/MTA
    Jennifer Ryan - Instructional Specialist