Return to Headlines

FOUR GRANBURY SWIMMERS ADVANCE TO STATE

February 10, 2021 

Daniel D'Souza

Granbury Pirate swimmers excelled at regional swim competition at Mansfield ISD’s Debbie Weems Natatorium on February 6, 2021. 

Among twenty-three teams, Granbury finished second in both women’s and men’s team rankings, garnering 240 points for the girls and 228 points for the boys.  Colleyville Heritage was the women’s champion, while Grapevine took first place among the men. 

GHS qualified for state in two events:  Boys 100 Butterfly (Daniel D’Souza) and Boys 200 Freestyle Relay (Matthew Walters, Brady Willmeth, Jaden Bradshaw, Daniel D’Souza). 

Swim

Brady Willmeth

Twenty Granbury swimmers qualified for the regional contest, after repeating as district champions for the eighth consecutive year at the District 5-5A meet on January 21 in Mansfield. 

Results from the Region II-5A meet are below.  For state qualification, the first-place finisher from each region automatically advanced along with the next eight fastest swimmers/teams across the state in each event. 

  • Girls 50 Freestyle:  Brenna Haynes, tenth; Katelyn Jernigan, twelfth
  • Girls 100 Backstroke:  Kori Brawner, fourth
  • Girls 100 Breaststroke:  Trinity Belott, third; Mary Power, fifth
  • Girls 100 Butterfly:  Mary Power, third
  • Girls 100 Freestyle:  Ashley Loveless, third
  • Girls 200 Freestyle:  Ashley Loveless, fourth; Tessa Fox, eleventh; Kaitlyn Heffernan, twelfth
  • Girls 200 Individual Medley:  Trinity Belott, second
  • Girls 200 Freestyle Relay:  Kaitlyn Heffernan, Brenna Haynes, Faith Schmeets, Madi Jones, ninth
  • Girls 200 Medley Relay:  Kori Brawner, Trinity Belott, Mary Power, Ashley Loveless, third
  • Girls 400 Freestyle Relay:  Kori Brawner, Trinity Belott, Mary Power, Ashley Loveless, second
  • Girls 500 Freestyle:  Kori Brawner, fourth; Tessa Fox, eleventh; Faith Schmeets, twelfth
  • Boys 50 Freestyle:  Matthew Walters, third; Brady Willmeth, seventh; Jaden Bradshaw, ninth
  • Boys 100 Backstroke:  Ryan Solisz, twelfth
  • Boys 100 Breaststroke:  Daniel D’Souza, third; Matthew Walters, fourth
  • Boys 100 Butterfly:  Daniel D’Souza, third (state qualifier)
  • Boys 100 Freestyle:  Brady Willmeth, seventh; Tyler Guidry, eleventh
  • Boys 200 Freestyle:  Brady Porter, tenth; Tyler Guidry, eleventh
  • Boys 200 Individual Medley:  Ryan Solisz, eleventh
  • Boys 200 Freestyle Relay:  Matthew Walters, Brady Willmeth, Jaden Bradshaw, Daniel D’Souza, second (state qualifier)
  • Boys 200 Medley Relay:  Zachary Kinsfather, Ryan Solisz, Jordan Buchanan, Jaden Bradshaw, seventh
  • Boys 400 Freestyle Relay:  Matthew Walters, Brady Willmeth, Tyler Guidry, Daniel D’Souza, fourth
  • Boys 500 Freestyle:  Brady Porter, ninth; Colin Lindsey, twelfth

Swim

Matthew Walters

Swim

For Class 5A boys, the state competition will be Saturday, February 27 at North East ISD’s Bill Walker Pool and Josh Davis Natatorium in San Antonio.